Každý spotřebič se může porouchat
O tom, že veškeré elektrické spotřebiče se mohou setkat s nějakou závadou, zřejmě nikdo nepochybuje, ale existují i závady, které vás mohou ohrozit na životě. Mnohé z nich si můžeme způsobit sami svou nedbalostí, některé ale přímo nemusíme ovlivnit. K těm nejnebezpečnějším patří uvolněné a poškozené přívodní šňůry.
Když navštíví revizní elektrikář revize elektro v Praze Technologie budov domácnost anebo firmu, kde kontroluje běžné spotřebiče, může se tu setkat s propálenou nebo naříznutou izolací, s uvolněnými přívodními kontakty anebo dokonce se zalepenou šňůrou lepicí páskou poté, co byla nedopatřením skřípnutá mezi dveřmi či v okenním rámu. Zvláště nebezpečné jsou poškozené přívody u přístrojů a spotřebičů, které používáme v blízkosti vodních zdrojů, anebo máme při práci vlhké a mokré ruce. Jsou to například kulma a fén na vlasy, elektrický holicí strojek, tyčový mixér, odšťavňovač atp.
Šňůry se mohou také nedopatřením připlést k horkým předmětům, např. při jejich zapojování, kdy se různě kroutí a jedním koncem se dotknou rozpálené varné plotýnky. Tehdy se propálí jen část izolace, nikdo si toho nevšimne a časem se izolace více rozevře a může někoho smrtelně zranit.
Nezapomínejte na prodlužovací šňůry
Značnému nebezpečí se lidé vystavují při instalaci prodlužovacích šňůr v místech, které je mohou mechanicky poškodit. Nejčastěji jde o sevření šňůry nějakým těžkým či ostrým předmětem, například hranou nábytku, betonovým květináčem v zimních zahradách anebo v parketách pod dveřmi.
Na prodlužovací šňůry musíte dávat velmi dobrý pozor, kudy vedou, a zajistit, aby je nebylo možné sevřít a poškodit izolační vrstvu, jinak může dojít ke vzniku zkratu a k požáru. Dotknout se takové šňůry je velmi nebezpečné zejména zpocenou dlaní nebo bosým chodidlem, protože pot je slaný a slaná tekutina je velmi dobrý elektrický vodič.