Během léta se v ptačích budkách kromě ptáčků mohli zabydlet i nejrůznější paraziti v podobě čmelíků nebo blech. Do budek, které jsou umístěny nízko nad zemí, se mohly uvelebit myši. Kromě toho se můžou v budkách množit bakterie ze zbytků potravy, trusu a výstelky, můžete tu narazit i na torzo uhynulého mláděte. Před každou zimou je proto důležité budky vyčistit a prohlédnout jejich stav. Můžete narazit na zahnilé prkýnko, které bude potřeba vyměnit. Praskliny pod vletovým otvorem jsou velmi nebezpečné, ptáčkovi v něm může uvíznout noha. Pozornost věnujte i stříšce, do které by nemělo zatékat.
Ochrana před predátory
Pokud vyvěsíte budky v blízkosti lesa, mohl by je napadnout strakapoud. Poznat jeho napadení můžete snadno podle poškozeného otvoru, zvětšeného jeho zobákem. Strakapoud totiž představuje pro drobnější ptactvo vážnou hrozbu a dřevo ho rozhodně před útokem nezastaví. Pak se velmi snadno dokáže dostat dovnitř a vybrat vejce i mláďata. Pokud víte, že se v okolí strakapoud často vyskytuje, je dobrou variantou okolí otvoru oplechovat, aby se nedostal dovnitř. Ideální variantou bude pak pozinkovaný plech o rozměrech přibližně 10×10 cm, do jehož středu prorazíte otvor o 1-2 mm větší, než je vletový otvor budky. Samotný plech by měl být k budce dobře připevněný a otvor dobře obroušený, aby se o něj ptáci nemohli poranit.
Ve velmi vzácných případech se může stát, že se strakapoud snaží proklovat budku i z jiné strany. Vyřešit to můžete oplechováním všech stran budky nebo použít odolnější plast, kterým dřevo překryjete. Měkký plast totiž dokáže strakapoud velmi snadno proklovnout.
Ptačí budky však musíte chránit i před dalšími predátory, kteří tentokrát číhají na zemi. Řeč je o kočkách a kunách. V tomto případě se radí pověsit budku na nejméně přístupné místo, kam se tito predátoři nebudou moci dostat.