Zdroj výživy pro vegetariány a vegany
Kombinací obilovin a luštěnin a zařazením ořechů a semínek si vytvoří vegetariáni a vegani stravovací základ, aniž by museli jíst maso, případně další živočišné produkty. Luštěniny jsou ve stravě nezbytné kvůli doplnění tzv. limitní aminokyseliny lysin vzhledem k tomu, že jí obiloviny obsahují jen malé množství. Luštěniny ovšem obsahují méně metioninu, který lze naopak získat z obilovin, a tak se vzájemným doplněním obou složek potravy poskytne tělu všech devět esenciálních aminokyselin.
Je to poměrně jednoduchá alchymie a na talíři se tak mohou objevit velmi rozmanité variace. Nejsme tedy odkázáni jen na hrách a čočku, ale můžeme svůj jídelníček obohatit o cizrnu a fazole. Fazolí existuje několik desítek druhů a lze z nich připravit velmi chutné pomazánky, polévky, omáčky, saláty a další hotová jídla. V syrovém stavu můžeme jíst pouze odrůdy adzuki a mungo https://www.nakliceno.cz/mungo/, a to nejlépe v naklíčené podobě.
Zdravotní přínos vám potvrdí každý nutriční specialista
O přínosu luštěnin pro lidské tělo se asi nikdo nebude pouštět do rozepře, všichni moudří a dobře informovaní lidé si uvědomují jejich klady, a tak si tu v krátkosti můžeme shrnout ty nejdůležitější:
Prevence proti rakovině tlustého střeva – svým obsahem vlákniny, zdravými tuky a optimálním poměrem složitých sacharidů a proteinů mohou snížit riziko tohoto onemocnění velice významně.
Choroby srdce a cév – konzumenti rostlinné stravy jsou na tom lépe s cholesterolem a s usazováním nadbytečného vápníku na vnitřních stěnách cév. Infarkty a mozkové mrtvice jsou stále na prvním místě předčasné úmrtnosti v civilizovaném světě.
Diabetes, psychická onemocnění, choroby pohybového aparátu, atopický ekzém, alergie – to vše lze léčit a zmírnit http://ona.idnes.cz/menstruacni-potize-je-mozne-vyrazne-zmirnit-fnb-/zdravi.aspx%3Fc%3DA060713_152033_alt_medicina_ad zařazením luštěnin do jídelníčku. Velký význam má ovšem jejich úprava – namáčení, důkladné vaření a také nakličování. Naklíčené fazole mungo jsou zároveň jednou z nejčastěji využívaných surovin pro přípravu zeleninových salátů, ale lze je jíst i samotné, bez tepelné úpravy a dalších přísad.